Umeleck├Ż v├Żskum - Neuroestetika

Akad├ęmia vizu├ílnych intervenci├ş

Akad├ęmia vizu├ílnych intervenci├ş vznikla pri CultCode In┼ítit├║te vizu├ílneho umenia ako ┼íkola multidisciplin├írneho charakteru. Nap─║┼łan├şm poslania ┼íkoly je predov┼íetk├Żm uskuto─Ź┼łova┼ą┬á jedine─Źn├║ v├şziu zalo┼żen├║ na my┼ílienke ┼í├şrenia vedomost├ş v┬áoblasti v├Żtvarnej kult├║ry pre v┼íetk├Żch a┬ápre v┼íetky oblasti spolo─Źensk├Żch aktiv├şt. Pr├íve preto s├║ Vizu├ílne intervencie pre n├ís sp├┤sobom ako pozit├şvne zasiahnu┼ą aj do najmen┼í├şch medzier ┼żivota.┬á

Prihl├ísi┼ą sa a tr├ęnova┼ą

┬áPrihl├í┼íku po┼ílite formou kr├ítkeho motiva─Źn├ęho e-mailu (max 145 slov) v ktorom predstav├şte seba a projekt, ktor├Ż by ste chceli rie┼íi┼ą prostredn├şctvom N├í┼ího art kou─Źing programu, alebo pribl├ş┼żite vlastn├ę amb├şcie zdokonali┼ą sa v ur─Źitej oblasti dizajnu alebo umenia.

Umenie a Dizajn

Kou─Źingov├Ż program Umenie & dizajn je zameran├Ż kooperat├şvne rie┼íenie projektu, zadania, problematiky. Orientuje sa na vyu┼ż├şvanie nov├Żch postupov a h─żadanie┬á tvorivej┬á cesty pre vyu┼żitie dostupn├Żch digit├ílnych technol├│gi├ş ako┬á po─Ź├şta─Źov├í grafika, dizajn interi├ęru, grafick├Ż dizajn, alebo v├Żtvarn├Żch techn├şk ─Źi z├íkladov┬á spracovania materi├ílov vo vlastnej tvorbe. ┼át├║dium pon├║ka mo┼żnos┼ą alternat├şvy ┼ít├║dia na online vysokej ┼íkole. ┬á

Kurz je navrhnut├Ż tak aby podnecoval v├Żtvarn├ę myslenie alebo umeleck├ę myslenie s pou┼żit├şm 3d po─Ź├şta─Źovej grafiky. ├Üvod kurzu je smerovan├Ż k tomu aby si ┼ítudent spolo─Źne s kou─Źom navrhol vlastn├║ t├ęmu ktorej sa v nasledovn├Żch etap├ích bude venova┼ą.


┼áTARTOVAC├Ź KURZ 3D DIGIT├üLNEHO UMENIA od Cultcode academyKurz je navrhnut├Ż tak aby podnecoval v├Żtvarn├ę myslenie alebo umeleck├ę myslenie s pou┼żit├şm 3d po─Ź├şta─Źovej grafiky. ├Üvod kurzu je smerovan├Ż k tomu aby si ┼ítudent spolo─Źne s kou─Źom navrhol vlastn├║ t├ęmu ktorej sa v nasledovn├Żch etap├ích bude venova┼ą.
Krok 1. ┼ítart do modelovania objektov a ─żudsk├ęho tela
Krok 2. ┼ítart do pr├şpravy povrchov modelu
Krok 3. ┼ítart do nastaven├ş svetla a sc├ęny

THE STARTER COURSE OF 3D DIGITAL ART by Cultcode academy

The course is designed to incite creative thinking and artistic thinking using 3D computer graphics. Introduction of the course is directed to the fact that the student together with the coaches suggest your own theme. The following phases will learn what is necessary for him.
Step 1. Start in object modeling and modeling human bodies
Step 2. Start to making material
Step 3. Start to light settings and scenes.

Meno/Name:
e-mail:*
Vek / Age:
Kurz /Course:
Motivácia / Motivation (max. 145 slov / words):*
Word Verification:

Kou─Źingov├Ż program Umenie & dizajn je zameran├Ż kooperat├şvne rie┼íenie projektu, zadania, problematiky. Orientuje sa na vyu┼ż├şvanie nov├Żch postupov a h─żadanie tvorivej cesty pre vyu┼żitie dostupn├Żch digit├ílnych technol├│gi├ş , v├Żtvarn├Żch techn├şk ─Źi z├íkladov spracovania materi├ílov vo vlastnej tvorbe. ┼átudentov vedieme ku kritick├ęmu mysleniu a k h─żadaniu najvhodnej┼íieho experimentu, ktor├Ż dok├í┼że vlastn├║ ich tvorbu zv├Żrazni┼ą. Filozofia tr├ęningu je v duchu DIY ( Do It Yourself ) s presahmi do umeleck├ęho remesla, konceptu, objektu a digit├ílnych m├ędi├ş a ekol├│gie, ─Źo v├ím otv├íra mo┼żnosti pre n├şzko n├íkladov├║ v├Żrobu.Sk├║senosti nadobudnut├ę v programe "umenie & dizajn" m├┤┼żu by┼ą vyu┼żit├ę pri navrhovan├ş a tvorbe n├şzko n├íkladov├Żch produktov, ako s├║ drobn├ę ale aj zlo┼żitej┼íie s├║─Źasti interi├ęru, svietidl├í, n├íbytok, ┼íperkov alebo aj origin├ílnych umeleck├Żch v├Żstupov v interi├ęri a exteri├ęri alebo m├│de. ┼átudenti art kau─Źinku bud├║ ma┼ą predpoklady sta┼ą sa profesion├ílni fundovan├ş odborn├şci, ktor├Ż dok├í┼żu svoje znalosti a talent vyu┼żi┼ą vo svojich dom├ícich odboroch ale tie┼ż pre svoj vlastn├Ż ┼żivotn├Ż priestor.


Program "umenie & dizajn" je vhodn├Ż aj pre z├íujemcov bez v├Żtvarn├ęho vzdelania ale s amb├şciou vytv├íra┼ą originalne hoci aj na prv├Ż poh─żad zvl├í┼ítne umeleck├ę diela.

Kou─Źing prebieha predov┼íetk├Żm formou 20 min├║tov├Żch online konzult├íci├ş alebo osobne po dohode s kou─Źom.

 

 


Tomáš Marušiak 2016

 

Artist statement

Z├íkladn├ę v├Żchodisko umeleck├ęho v├Żskumu┬á sa nach├ídza┬á v priestoroch za druhou stranou monitora, priestore medi├ílneho simulakra.┬á O┬áv├Żskume┬á sa┬á zmie┼łujem z├ímerne a┬ávymie┼łam ho s pojmom tvorba, preto┼że metaforicky povedan├ę, v├Żsledkom m├í by┼ą┬á zvedav├ę o─Źak├ívanie. Okruh sk├║man├Żch t├ęm┬á┬á je┬á┬á predov┼íetk├Żm v┬ásymbiotickom spojen├ş s┬á m├ędiom syst├ęmu┬á ÔÇ×post-media ready madeÔÇť a met├│dy d├ítovej analytiky.┬á V┬áskratke┬á zhrnut├ę: ÔÇ×3d-post-m├ędia artefaktÔÇť je┬á sk├║man├şm vytv├íran├Ż s pomocou internetov├ęho vyh─żad├ívania na z├íklade ktor├ęho┬á je zostaven├í┬á architekt├║ra alebo kon┼ítrukt virtu├ílneho predobrazu. V├Żsledky vyh─żad├ívania a┬ád├ítov├í anal├Żza┬á s├║ pou┼żit├ę k┬á zostaveniu ┼ítrukt├║ry mot├şvu pl├ínovan├ęho post-digital artefaktu┬á a┬áto┬á spravidla so zrete─żom na aktu├ílne spolo─Źensk├ę probl├ęmy. Vo─żba kritick├Żch┬á t├ęm┬á a┬á poh─żad na soci├ílne, politick├ę a kult├║rne ot├ízky┬á s├║ ┼ítartovacou plochou, ktor├í sa rozv├şjan├í┬á v priestore glob├ílnych virtu├ílnych┬á ┼ítrukt├║r.┬á┬á Aj z tohto┬á d├┤vodu mo┼żno pova┼żova┼ą┬á sk├║manie┬á probl├ęmov ukryt├Żch┬á┬á v┬á exponovan├Żch┬á ot├ízkach┬á soci├ílneho, sexu├ílneho alebo┬á┬á n├íbo┼żensk├ęho tlaku┬á na jednotlivca za d├┤le┼żit├ę. Tento probl├ęm sa jav├ş ako zakorenen├Ż strach, ktor├ęho pulz je v┬ásk├║manom priestore dobre hmatate─żn├Ż.┬á Uveden├Ż sp├┤sob┬á┬á v├Żskumu┬á v┬ásebe┬á prirodzene integruje r├┤zne druhy nemateri├ílnej estetiky,┬á┬á ktor├ę umo┼ż┼łuj├║ najefekt├şvnej┼íiu met├│du vytv├írania ÔÇ×3d-post-m├ędia artefaktÔÇť┬á . U┼ż len pou┼żitie samotnej met├│dy je mo┼żn├ę┬á ch├ípa┼ą┬á ako┬á ÔÇ×├║┼żitkov├Ż concept artÔÇť. Met├│da by sa dala prirovna┼ą k cit├ítu Rolanda Barthesa: "Text je tkanivo cit├íci├ş vybran├Żch z nespo─Źetn├Żch centier kult├║ry. "┬á Form├ílna┬á met├│da┬á architekt├║ry┬á diela┬á┬á ├║zko ovplyv┼łuje nie len z├íujem o t├ęmy,┬á ale predov┼íetk├Żm┬á vyu┼ż├şvanie┬á met├│d┬á d├ítovej analitiky , ktor├ę odkr├Żvaj├║┬á aj skryt├ę alebo utajovan├ę vz┼ąahy. V├Żsledn├║ architekt├║ra diela je symbolicky┬á konzultovan├í┬á s kontextom┬á glob├ílnych┬á internetov├Żch d├ít.┬á Vo─żba┬á nazv├║ diela┬á ale aj┬á┬á zobrazovan├ę objekty reflektuj├║ vz├íjomn├Ż┬á vyh─żad├ívac├ş kontext a jeho jedine─Źnos┼ą. Postaven├Ż koncept┬á je vytv├íran├Ż ako detsk├í sklada─Źka.┬á V├Żsledn├ę dielo je mnohokr├ít┬á overovan├ę e┼íte v┬ásurovej f├íze┬á publikovan├şm na┬á internetov├ę┬á blogy a soci├ílne siete.┬á

 

2.3. Dátová analytika  

D├ítovej analytika┬á je interdisciplin├írna odbor o procesoch a syst├ęmoch na extrakciu vedomost├ş alebo postrehov z d├ít v r├┤znych form├ích, a to bu─Ć ┼ítrukt├║rovan├Żch alebo ne┼ítrukt├║rovan├Żch[1][1] [2][2],┬á ktor├ę s├║┬á pokra─Źovan├şm niektor├Żch pol├ş┬á anal├Żzy d├ít ako s├║ ┼ítatistiky, data mining┬á a predikt├şvne anal├Żzy, podobne ako z├şskavanie znalost├ş z datab├íz (KDD[3][3]).

 

Typick├Żm┬á pr├şkladom┬á vyu┼ż├şvania┬á d├ítovej analytika s├║ Napr├şklad Firmy ako Facebook, Twitter nebo Amazon maj├║ obrovsk├ę mno┼żstvo┬á u┼ż├şvate─żov a┬ásady metadat [4][4] ─Źo im umo┼ż┼łuje vysoko sofistikovan├ę anal├Żzy.┬á Dok├í┼żu predpoveda┼ą┬á typick├ę vzorce spr├ívania pre ur─Źit├║┬á situ├íciu a┬áto s┬áve─żkou mierou pravdepodobnosti. Stanovuj├║ tak hypot├ęzy, overuj├║ ich┬á v┬áprax.

 

Uveden├ę met├│dy┬á je mo┼żn├ę aplikova┼ą┬á aj z┬ápoz├şcie experiment├ílnej estetiky v├Żskumov realizovan├Żch umeleckou tvorbou. V┬ájednoduchosti je mo┼żn├ę vymedzi┼ą dva z├íkladn├ę princ├şpy a┬áto "externalistick├Ż" a "internalistick├Ż".┬á┬á Externalistick├Ż princ├şp je┬á zalo┼żen├Ż na soci├ílno-kult├║rnom┬á kontexte a┬ám├┤┼że manipulova┼ą┬á datovan├Żmi tokmi┬á napr├şklad za ├║─Źelom┬á trasovania estetick├Żch situ├íci├ş. Internalistick├Ż princ├şp interpretuje vznik a┬áv├Żvin estetick├Żch situ├íci├ş v┬áktor├Żch┬á ur─Źuj├║cu ├║lohu zohr├íva aktivita ─żudsk├ęho indiv├şdua.

 

Internalistick├Ż princ├şp d├ítovej analytiky m├í otvoren├ę pole pre pou┼żitie┬á konvolu─Źnych┬á neur├│nov├Żch sieti. Tieto siete s├║ druhom viacvrstvov├Żch neur├│nov├Żch siet├ş, ktor├ę sa pou┼ż├şvaj├║ pre rozpozn├ívanie vizu├ílnych tvarov┬á priamo z┬ábitmapov├ęho obr├ízka s pou┼żit├şm minim├ílneho predspracovania. Princ├şpy┬á neocognitronovej siete, boli predstaven├ę v roku 1987 K. Fukushimom[5][5]. Neocognitron pozost├íva z ve─żk├ęho mno┼żstva neur├│nov├Żch vrstiev a obsahuje variabiln├ę spojenia medzi bunkami susedn├Żch vrstiev. Cie─żom tejto siete je identifik├ícia objektov na z├íklade podobnost├ş vzorov bez oh─żadu na deform├íciu, zmenu ve─żkosti alebo posunutia poz├şcie, ─Źo sa uplatnilo napr├şklad pri implement├ícii rozpozn├ívania ru─Źne p├şsan├Żch znakov. Konvolu─Źn├ę┬á siete boli in┼ípirovan├ę biologick├Żmi┬á procesmi [6][6] a s├║ vari├ície┬á viacvrstvov├Żch perceptr├│nov

 

Rozpozn├ívanie┬á emocion├ílneho v├Żrazu tv├íre

┬áV├Żraz tv├íre je pod─ża niektor├Żch┬á te├│ri├ş odrazom emocion├ílneho┬á stavu┬á jedinca. V├Żrazy tv├íre s├║ komunik├ície, ktor├ę nemo┼żno┬á jednozna─Źne za─Źleni┼ą medzi┬á neverb├ílne formy , nako─żko aj lingvistick├í ┼ítrukt├║ra vysloven├ęho zaml─Źania┬á slab├şk je v s├║bore tejto komunik├ície zahrnut├í. Emocion├ílny v├Żraz tv├íre je mo┼żn├ę pozorova┼ą pri mnoh├Żch cicavcoch a o to┬á obzvl├í┼í┼ą┬á pri prim├ítoch. ─Żudsk├Ż┬á v├Żraz tv├íre m├┤┼że vznikn├║┼ą spravidla vedome alebo nevedome┬á┬á ─Ź├şm sa nervov├ę mechanizmy zodpovedn├ę za regul├íciu v├Żrazu l├ş┼íia┬á od pr├şpadu k┬á pr├şpadu. Vedom├í┬á mimika je┬á ─Źasto soci├ílne podmienen├í ─Ź├şm je mo┼żn├ę┬á konkr├ętnej┼íie sledova┼ą trasovanie mozgov├Żch korel├ítov. Rozpozn├ívanie tv├ír├ş [7][7]┬á je ─Źasto ÔÇ×emocion├ílny z├í┼żitok pre mozogÔÇť a amygdala je vysoko zap├íjan├í do rozpozn├ívacieho procesu. O─Źi s├║ ─Źasto vn├şman├ę┬á ako d├┤le┼żit├í ─Źas┼ą┬á v├Żrazu tv├íre. Tie┼ż o─Źn├Ż kontakt je pova┼żovan├Ż za d├┤le┼żit├Ż aspekt interperson├ílnej komunik├ície. Av┼íak existuj├║ kult├║rne rozdiely t├Żkaj├║ce sa soci├ílnej vhodnosti┬á zachovania o─Źn├ęho kontaktu.┬á Za pr├şslu┼íenstvo povahe mimiky v hovorenej komunik├íci├ş medzi ─żu─Ćmi je mo┼żn├ę┬á pova┼żova┼ą ├║lohu┬á posunkovej re─Źi. Mnoho fr├íz┬á v znakovom jazyku zah┼Ľ┼łaj├║ v├Żrazy tv├íre. Vo v┼íeobecnosti je otvoren├í ot├ízka, ─Źi je mimika┬á naprie─Ź┬á ─żudstvom univerz├ílna.┬á Priaznivci univerz├ílnej┬á te├│rie tvrdia, ┼że v├Żrazov├í v├Żbava┬á tv├íre je┬á┬á vroden├í a┬ám├í svoj evolu─Źn├Ż p├┤vod. Oponenti tohto poh─żadu sa domnievaj├║, ┼że v├Żrazy tv├íre s├║┬á prim├írne podmienen├ę┬á z┬áreflexie┬á soci├ílnych situ├ícii.

 

V┬á┼íirokom┬á zmysle┬á je┬á anal├Żza┬á emocion├ílnej┬á mimiky [8][8] ve─żmi┬á n├íro─Źn├í, preto bola┬á ako jeden z┬án├ístrojov┬á pre rozpozn├ívanie┬á tv├íre┬á navrhnut├í ┼ípeci├ílna┬á softwarov├í rada. Holistick├í┬á softwarov├í met├│da rozpozn├ívania emocion├ílneho v├Żrazu tv├íre┬á imituje ─żudsk├Ż zrak a umo┼ż┼łuje algoritmu sa u─Źi┼ą na z├íklade predefinovania┬á jednotliv├Żch funk─Źn├Żch jednotiek tv├írovej oblasti. T├íto metodika┬á ch├ípe┬á tv├ír ako funk─Źn├║ ┼ítrukt├║ru.┬á Teda h─║bkov├ę┬á u─Źenie sa po─Ź├şta─Źa je zalo┼żen├ę pre┬á dosiahnutie vysokej presnosti klasifik├ície naprie─Ź podporovan├Żch ─Źast├ş konvolu─Źnej neur├│novej siete.

 


 [1][1] Dhar, V. (2013). "Data science and prediction". Communications of the ACM 56 (12): 64. doi:10.1145/2500499.

[2][2] Leek Jeff (2013-12-12). "The key word in "Data Science" is not Data, it is Science". Simply Statistics. http://simplystatistics.org/2013/12/12/the-key-word-in-data-science-is-not-data-it-is-science/

[3][3] KDD - Knowledge Discovery in Databases

[4][4] Metadata - Z├íznamy o┬áuskuto─Źnen├Żch interakci├ích

[5][5] FUKUSHIMA K.Neocognitron: A Hierarchial Neural Network Capable of Visual Pattern Recognition[online] 1987 [cit. 22. 11. 2014]. Dostupn├ę z URL:http://vision.stanford.edu/teaching/cs131_fall1415/lectures/ Fukushima1988.pdf a LE Q.L., NGIAM J., CHEN Z., CHIA D., KOH P.W., NG A.Y. Tiled convolutional neural networks [online] [cit. 22. 11. 2014]. Dostupn├ę z URL: http://ai.stanford.edu/~ang/papers/nips10-TiledConvolutionalNeuralNetworks.pdf

[6][6] Matusugu, Masakazu; Katsuhiko Mori; Yusuke Mitari; Yuji Kaneda (2003). "Subject independent facial expression recognition with robust face detection using a convolutional neural network" (PDF). Neural Networks 16 (5): 555ÔÇô559. doi:10.1016/S0893-6080(03)00115-1. Retrieved 17 November 2013

[7][7] Po┼íkodenie ┬ámozgu pacienta ┬ámalo za ┬án├ísledok neschopnos┼ą rozozna┼ą ┬átv├ír vlastnej matky.

[8][8] Aver emocion├ílnej mimiky je zber ┬ád├ít p├şsomn├Żch gooogle.